Feeder bot
A nyolcvanas évek elején, Angliában megjelentek az első rezgőspicces horgászbotok. Ezeket a vékony spiccel ellátott, látszólag törékeny botokat kezdetben hasonlóan kételkedve fogatta az angol társadalom, mint a 90-es évek elején a közé-európai, beleértve a magyart is. Feeder bottal a bojlis tavon. Érdekes eset. Ezt talán érdemes körüljárni. Alap esetben a bojlis tó a közhorgásznak talán azt jelenti, hogy csak nagytestű hal van a vízben. Valójában ezt máshonnan kell megközelíteni. A bojligolyós horgászat a hagyományos pontyhorgászatból alakult ki. feeder botok 330-420 cm hosszúságban. Különlegességük ezeknél is a spicc rész, mely a kapásjelzésre szolgál.
Dobótömeg meghatározására itt az OZ-t használják, melynek jelentése az, hogy 1 OZ=28 gramm.
Bojlis bot
33.6 g felel meg 1 librának. Ezt vedd alapul.
a lb NEM a dobósúlyt jelenti, magyarul nem 1,5 kg-val fogsz dobni, a lb a tesztgörbét mutatja hogy mekkora súly alatt fog a bot nyele és spicce derékszöget bezárni! Nekem is 3lbs botom van és én 70-110 g-os ólmokat használok hozzá, de ez bot típustól függ, ki kell tapasztalni, de mindenképp kicsivel nézd meg először kb 80al, mert az tűnik a legideálisabbnak meg a 90en Az lbs=libra. A dobósúly esetében a váltószám 28.3333334.
3 lbs * 28.3333334 = 85 gramm
Bármely vízterületen használható, de a bojlis horgászatra egyre több vízterület specializálódott és úgynevezett bojlis tóként üzemelnek. Ezeken a tavakon a tudatos telepítéseknek köszönhetően nagy esély nyílik nagyméretű halak kifogására. Viszont amely megkülönbözteti a hagyományos horgászattól, hogy a kifogást követően a hal gondos bánásmód mellett visszanyeri életterét, elengedésre kerül, divatos angol kifejezéssel: Catch and Release (=megfog és elenged).
A "surf" jellegű botok a tengerpartról történő fenekező horgászatra lettek kifejlesztve, aminél fontos, hogy nagy (100-200 gramm) súlyokat nagy (100-150 méter) távolságba lehessen bedobni. Ezek a botok szinte kivétel nélkül 3 részesek, hosszuk 3,9- és 4,5 méter körüli, dobósúlyuk 150-250 gramm között. Jellemző rájuk a hosszú nyélrész az orsótartó alatt (az erőből történő kétkezes dobások segítése érdekében), valamint az eléggé ritkásan elhelyezett tágas gyűrűk.
A bojlis botok is hasonlónak tűnnek.
A legjellemzőbb különbség a két bottípus akciójában, görbülésében van. A surf botok jellemzően spiccakciósak, ez előnyös a hosszú dobások eléréséhez, valamint a kapás jelzéséhez (mert hogy a parton a botot meredeken felállítva a spiccet figyelve észlelhető a kapás- 120 méterről, a hullámverésben másképp nem igen lehet...). A bojlis botok pedig semiparabolikus, vagy parabolikus akciósak. Előbbieket "dobóbotnak", utóbbiakat "fárasztó" botnak titulálják a hozzáértők, az adott bot erősségét hangsúlyozva. A surfbotok seprűnyélnek hatnak egy bojlis bot mellett, hiszen kb. másfél-kétszer nagyobb dobósúlyúak, ennek megfelelően merevebbek is.